Vnitřní řád a ustanovení
1 Úvodní ustanovení
Školní družina (dále jen ŠD) je školským zařízením pro zájmové vzdělávání zřízené v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb., O předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání a vyhláškou č. 74/2005 Sb., O zájmovém vzdělávání.
Hlavním posláním ŠD je zabezpečení zájmového vzdělávání formami pravidelné výchovné, vzdělávací a zájmové činnosti uvedenými ve školním vzdělávacím programu ve dnech školního vyučování a to především pro účastníky přihlášené k pravidelné denní docházce.
Vnitřní řád školní družiny je součástí organizačního řádu školy. Určuje pravidla provozu školní družiny, stanoví režim školní družiny, je závazný pro pedagogické pracovníky a má informativní funkci pro zákonné zástupce.
2 Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců a pravidla vzájemných vztahů mezi žáky a pedagogickými pracovníky
Na žáky a zákonné zástupce se vztahuje školní řád. Vnitřní řád upravuje zejména práva a povinnosti žáků a zákonných zástupců vzhledem ke specifickým podmínkám zájmového vzdělávání.
2.1 Žáci a zákonní zástupci mají právo
- Na vzdělávání a školské služby podle školského zákona a Školního vzdělávacího programu školní družiny.
- Žáci mají právo účastnit se všech činností a aktivit družiny.
- Na odpočinek, na hru a oddechové činnosti odpovídající jejich věku jakož i na svobodnou účast v řízených zájmových činnostech; odpoledne mají žáci trávit v klidné, pohodové a přátelské atmosféře.
- Žáci mají právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, na život a práci ve zdravém životním prostředí.
- Na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, proti zásahům do soukromého života a poškozování pověsti a cti.
- Být seznámeni se všemi směrnicemi se vztahem k jejich pobytu a činnosti ve školní družině.
- Na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání a vzdělávání svého dítěte.
- Vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž vyjádřením žáků musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje.
2.2 Povinnosti žáků
- Dodržovat Školní řád, Vnitřní řád školní družiny a předpisy a pokyny ŠD k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni.
- Plnit pokyny pedagogických pracovníků ŠD vydané v souladu s právními předpisy a vnitřním řádem.
- Odcházet ze třídy a ŠD jen s vědomím vychovatelky.
- Řádně pečovat o své osobní věci, nenosit do ŠD peněžní hotovost a cenné věci, hračky z domova, které nesouvisejí se zájmovým vzděláváním. Za ztrátu vychovatelka neručí.
- Ztráty věcí hlásí žáci neprodleně vychovatelce ŠD. Žáci dbají na dostatečné zajištění svých věcí.
- Používání mobilních telefonů při činnostech školní družiny je zakázáno.
- Přezouvat se a přezůvky udržovat ve stavu, který neohrožuje jejich zdraví a bezpečný pohyb.
- Žáci nesmí pořizovat nahrávky /video, audio, foto/ bez předchozí dohody.
- Žáci nesmí používat mezi sebou a vůči dospělým osobám hrubých slov, urážek, psychického a fyzického násilí. Hrubé slovní a úmyslné psychické a fyzické útoky žáka vůči jinému žákovi či vůči pracovníkům školy se vždy považují za závažné porušení povinností stanovených tímto řádem.
- Předložit neprodleně písemná sdělení zákonných zástupců určená vychovatelce ŠD.
2.3 Povinnosti zákonných zástupců
- Informovat ŠD o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělání.
- Oznamovat ŠD údaje uvedené v zápisním lístku, zejména aktuální telefonické kontakty a změny ve způsobu a čase odchodu žáka ze ŠD výhradně písemnou formou.
- Odchod žáka ze ŠD v jinou dobu, než je na zápisním lístku, je možný pouze při předložení písemné žádosti zákonných zástupců s datem, hodinou odchodu, informací, zda odchází žák sám nebo v doprovodu a podpisem rodičů.
- Telefonická nebo ústní dohoda o změně docházky není možná.
- Při vyzvednutí žáka ze ŠD zákonný zástupce nevstupuje do prostor školy, pouze vyzve pomocí videotelefonu nebo mobilu žáka k odchodu domů.
- Zdržovat se v budově školy a jejich prostorách může zákonný zástupce jen po dobu nezbytně nutnou k projednání chování žáků a organizačních záležitostí. Poté je povinen budovu školy a přilehlé prostory školy ihned opustit.
- Respektovat provozní dobu ŠD, zabezpečit vyzvednutí žáka do konce provozní doby ŠD.
- Na vyzvání vychovatelky ŠD se osobně zúčastnit projednávání závažných otázek týkajících se zájmového vzdělávání žáka.
- Zajistit stravování a pitný režim žáka vzhledem k jeho délce pobytu ve ŠD.
2.4 Spolupráce se zákonnými zástupci
- Vychovatelka je v kontaktu s třídní učitelkou a zákonnými zástupci. Úzce s nimi spolupracuje.
- Začátkem školního roku vychovatelka informuje zákonné zástupce o organizaci ŠD, seznámí je s režimem oddělení a s Vnitřním řádem školní družiny.
- Vychovatelky ŠD se nadále dle potřeb zúčastňují během školního roku třídních schůzek, aby reagovaly na případné podněty a připomínky zákonných zástupců týkající se problematiky ŠD.
- Vychovatelka informuje zákonné zástupce o realizaci mimoškolní aktivity dětí.
- Odchody dětí na mimoškolní aktivity si zajišťují rodiče sami, na žádost je vychovatelka v určitou dobu do kroužku nebo ZUŠ odešle (pokud doba odchodu nenarušuje pravidelnou činnost družiny). Odchody dětí na tyto činnosti jsou na vlastní zodpovědnost rodičů, vychovatelky neručí za jejich bezpečnost.
3. Provoz a vnitřní režim školní družiny
Provoz ranní ŠD je zabezpečován od 6.00 – 7.25 hod. Žáci se scházejí v oddělení pro ranní ŠD, přicházejí nejpozději do 7.10 hod. Odpolední ŠD je zabezpečována ve 3. odděleních od 11.25 – 16.00 hod., v pátek do 15.45 hod.
Doba od 12.30 do 14.15 hod. je věnována zájmovým činnostem a vycházkám podle programu jednotlivých oddělení, vychovatelky s žáky mohou pobývat venku mimo budovu školy a jiných prostorách školy. Není vhodné vyzvedávat žáka v tuto dobu, narušuje se program školní družiny. Vychovatelka při výběru zaměstnání přihlíží k počasí a k zájmu žáků v oddělení. Vždy však vychází ze školního vzdělávacího programu a z jeho rozpracování do konkrétních vzdělávacích plánů.
3.1 Stravování ve ŠD
- Vychovatelka vede žáky k dodržování hygieny před jídlem, zajistí ukázněný nástup a odchod celého oddělení do jídelny i z jídelny, vede žáky ke kultuře stolování a pomáhá s utužováním správných stravovacích návyků žáků.
- Po příchodu do družiny v 11.25 hod. žáci odcházejí společně s vychovatelkou na oběd. Žáci, kteří končí vyučování v 12.20 hod., obědvají za dozoru učitele a přicházejí do družiny sami.
3.2. Docházka žáků do ŠD
- Pravidelná docházka přijatých žáků do ŠD je povinná. Povinné je rovněž dodržování docházky žáků uvedené v zápisovém lístku a účastnit se zájmových činností ŠD.
- Každá nepřítomnost žáka musí být řádně písemně nebo ústně omluvena vychovatelce.
- Vychovatelka přebírá zodpovědnost za děti ráno po předání od rodičů, odpoledne žáci docházejí do školní družiny samostatně.
- Každá vychovatelka nese plnou zodpovědnost za jí svěřené žáky, zabezpečuje ochranu a rozvoj fyzického, psychického a sociálního zdraví žáků. Osobně předává žáka zákonným zástupcům. V případě, že žák odchází ze ŠD sám, činí tak výhradně na základě písemného sdělení zákonných zástupců.
- Za žáka, který byl ve škole a bez omluvy se do ŠD nedostaví, ačkoliv by tam měl být, vychovatelka neodpovídá.
- Zákonní zástupci si musí vyzvednout žáky nejpozději do 16.00 hod.,(v pátek do 15.45 hod.) do konce provozu ŠD.
3.3. Postup při nevyzvednutí žáka
- Vychovatelka vyčká s žákem 10 minut po ukončení provozní doby zařízení, pak vyzkouší varianty kontaktů uvedené v zápisním lístku žáka a zjišťuje příčinu nevyzvednutí. O situaci informuje vedení školy. Ve výjimečných případech požádá o pomoc Městskou policii v Bystřici pod Hostýnem, popř. oddělení sociálně právní ochrany dětí a sociální práce.
- Všechny náklady spojené s péčí o žáka po ukončení provozu zařízení nesou zákonní zástupci žáka.
- Opakované nevyzvednutí žáka bude považováno za hrubé porušení Školního řádu a Vnitřního řádu školní družiny a žák může být ze školní družiny vyloučen.
4 Přihlašování, odhlašování, popř. vyloučení žáků ze školní družiny
- Školní družina je určena žákům 1. stupně ZŠ.
- Kapacita ŠD je 120 žáků, oddělení se naplňují do počtu 30 žáků.
- Přijetí žáka do ŠD není nárokové.
- Žáci jsou přijímáni k docházce do ŠD na jeden školní rok.
- O přijetí žáka k činnosti školní družiny rozhoduje ředitel školy na základě náležitostí v zápisním lístku a kritérií pro přijetí (odevzdání řádně vyplněné přihlášky ve stanoveném termínu, celotýdenní docházka v plném režimu, přednostné přijímání žáků 1. a 2. tříd).
- Zápisní lístek je možné získat z webových stránek školy nebo u vychovatelek ŠD. V zápisním lístku musí být vyznačeny odchody domů, do ZUŠ a na kroužky. Každá změna v docházce musí být oznámena písemně s datem. Také je nutné uvést, zda žák odchází sám nebo komu vychovatelka žáka předá. Stejným způsobem se postupuje i v případě výjimečných odchodů a vyzvednutí žáka cizími osobami nebo sourozenci.
- Docházka do ŠD je povinná podle údajů vyplněných v zápisním lístku.
4.1 Odhlášení žáka ze ŠD
- Odhlašování žáků z docházky do školní družiny provádějí zákonní zástupci výhradně písemnou formou kdykoliv v průběhu školního roku – formulář je ke stažení na stránkách školy. Úplata za dané pololetí, ve kterém bylo dítě odhlášeno, se nevrací.
4.2 Vyloučení ze ŠD
- O vyloučení žáka ze školní družiny rozhoduje na návrh vychovatelky ředitel školy v těchto případech:
- Při hrubém porušení Řádu školní družiny.
- Důvodem vyloučení může být i soustavné porušování kázně a pořádku ve ŠD, ohrožování zdraví a bezpečnosti ostatních žáků, svévolné opuštění družiny, neomluvená absence.
- Rozhodnutí o vyloučení musí předcházet projednání dané situace s rodiči žáka.
- Rozhodnutí musí být vydáno písemnou formou.
5 Prázdninový provoz školní družiny
- V době školních prázdnin není činnost školní družiny zajišťována.
6 Dokumentace školní družiny
- Zápisní lístky do školní družiny.
- Výkaz docházky pro ranní ŠD.
- Přehled výchovně vzdělávací práce ve ŠD v souladu se ŠVP školní družiny.
7 Bezpečnost a ochrana zdraví žáků, ochrana před sociálně patologickými jevy a projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
- Pro činnost ŠD platí stejná ustanovení o BOZP jako ve školním řádu, pokud ŠD pro svoji činnost využívá odborné učebny, řídí se příslušnými řády pro tyto učebny. Vychovatelky ŠD provedou prokazatelné poučení žáků o BOZP. Záznam o poučení je uveden v třídních knihách jednotlivých oddělení.
- Při úrazu poskytnou žákovi první pomoc, zajistí ošetření žáka lékařem. Úraz ihned hlásí zákonnému zástupci, vedení školy a vyplní záznam do knihy úrazů, případně vyplní předepsané formuláře.
- Vychovatelka dbá na používání bezpečných, věkově přiměřených pomůcek.
- Pitný režim: žáci nosí vlastní lahve na pití, během dne mají možnost si je průběžně doplňovat vodou ve ŠD, čajem v jídelně nebo mléčný automat.
- Při činnosti mimo areál školy nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu žáků připadnout více než 25 žáků.
- Školní družina je vybavena dostupně umístěnou lékárničkou PP, vychovatelky jsou proškolené kurzem zdravotníka.
- Vychovatelka vede žáky k osvojování si norem mezilidských vztahů založených na demokratických principech.
- Vychovatelka a žáci mají povinnost předcházet náznakům agresivity a všem způsobům šikanování. Neprodleně musí toto řešit a každé oběti poskytnout okamžitou pomoc.
8 Podmínky zacházení s majetkem školy nebo školského zařízení ze strany žáků
- Žáci zachází s majetkem a vybavením ŠD šetrně.
- V případě úmyslného poškození majetku ŠD budou zákonní zástupci vyzváni k jednání o úhradě způsobené škody.
- Majetek školní družiny nesmí žáci odnášet domů.
- Oblečení žáků a aktovky jsou odkládány na určená místa. Věci, které je možno zaměnit, mají řádně označeny. Papuče a sportovní oblečení si ukládají do pytlíku.
- Případnou ztrátu nebo záměnu hlásí ihned žáci nebo zákonní zástupci vychovatelce.
9 Podmínky úplaty
- Zájmové vzdělávání je poskytováno za úplatu, která je v souladu s Vnitřním předpisem zaměstnavatele k výši úplaty za pobyt ve školní družině v souladu s vyhláškou č. 74/2005 Sb., O zájmovém vzdělávání.
- Školní družina je placena trvalým příkazem, pololetně na číslo účtu u KB – 27- 1482390287/ 0100 (Zpráva pro příjemce - příjmení a jméno dítěte, třída) nebo hotově v kanceláři školy (II. st., ul. Nádražní 56).
- pololetí (září - leden) - platba do 30. září
- pololetí (únor - červen) - platba do 28. února
- Výše platby
- Ranní družina 100,- Kč za měsíc, 500,- Kč / pololetí
- Odpolední družina 200,- Kč za měsíc, 1.000,- Kč / pololetí
- Ranní a odpolední družina 250,- Kč za měsíc, 1.250,- Kč / pololetí
9.1 Úplata může být snížena nebo prominuta pokud
- účastník nebo jeho zákonný zástupce je příjemcem opakujících se dávek pomoci v hmotné nouzi podle zákona o pomoci v hmotné nouzi
- účastníkovi nebo jeho zákonnému zástupci náleží zvýšení příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách
- účastník svěřený do pěstounské péče má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte podle zákona o státní sociální podpoře a tuto skutečnost prokáže řediteli
10 Závěrečná ustanovení
- Kontrolou provádění ustanovení této směrnice je statutárním orgánem školy pověřen zaměstnanec (vychovatelky ŠD).
- Směrnice nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu ředitele školy a zveřejněním.
- Změny a doplňky jsou vydány písemně. Připomínky k provozu či obsahu zájmového vzdělávání ŠD je třeba osobně projednat s vychovatelkou příslušného oddělení ŠD.
- Zákonný zástupce stvrzuje svým podpisem, že se seznámil s Vnitřním řádem ŠD a pravidly chování žáků.
V Bystřici pod Hostýnem dne 1. 9. 2024
Mgr. Petr Krist
ředitel základní školy