Osvětim- svědomí lidstva

V úterý 14.5. prožili žáci devátých ročníků dějepisnou exkurzi Osvětim – svědomí lidstva.

Navštívili jsme muzeum Auschwitz I, kde jsme měli možnost prohlédnout si expozici v tvz. českém domě a Auschwitz II – Birkenau s polskými průvodci hovořícími česky. Počasí připravilo pochmurnou, deštivou atmosféru. „Nejsilnější pro mě bylo stát na místě, na kterém se rozhodovalo o osudech lidí“

„Nejde si ani představit, jak hrozné to muselo být…každý by se měl na to podívat…“

„Nejvíc mě zasáhlo dívat se na obrázky dětí, které samy namalovaly před svou smrtí…“

„Stát v té místnosti, šedé jako popel, kam denně přicházely stovky lidí o život…“

Návštěva muzea zanechala v každém množství pocitů, ale ten nejdůležitější asi bylo uvědomění, jaké štěstí je žít v míru.

žáci 9. ročníku