Zpívali pro Hostýnskou píšťaličku

Do Bystřice pod Hostýnem přijely zazpívat děti školou povinné. S oblíbenou valašskou písní vystoupily před odbornou porotou, která vybrala vítěze regionální soutěže O Hostýnskou píšťaličku.

„Jsem mile překvapena velkou účastí, slyšeli jsme 38 vystupujících s pestrými písničkami. Mnozí prokázali valašské cítění. Poděkování patří učitelům i rodičům, kteří děti podporují a doprovázejí na soutěže,“ komentovala členka poroty Pavla Caletková.

Porotci hodnotí především čistotu zpěvu, rytmus i celkový dojem. „K lidové písničce patří přirozenost, ne uměle školený hlas,“ podotkla Caletková. Prostřednictvím soutěže chce ve spolupráci s hudebním oborem bystřické ZUŠ zpestřit další ročníky doprovodným vystoupením. Spousta dětí totiž kromě zpívání hraje i na hudební nástroj, třeba jako desetiletá Hortenzie Horáková na cimbál. „Trému jsem vůbec neměla, teda při tom zpívání,“ usmála se. Nervozita ale u některých účinkujících vykonala své. To se pak nedaří zazpívat ani My jsme Valaši.

Naopak členství ve folklorních souborech je tady výhodou, děti jsou na vystupování zvyklé a trémou rozhodně netrpí. Bohaté zkušenosti má i vítězka 3. kategorie Šárka Machačová, která navštěvuje soubor písní a tanců Rusava. Na Hostýnské píšťaličce však reprezentovala bystřickou ZŠ TGM. „Už jsem si zvykla, účinkování mi nedělá problém.“

Dětská soutěž ve zpěvu valašských písní pokračuje ve Vsetíně,  kam postupují  Izabela Dohnalová, Daniela Menšíková, Jakub Hofman, Sofie Červenková a Šárka Machačová.

-emi-