Ve čtvrtek 21. března proběhl u nás na škole „PONOŽKOVÝ DEN“.
Žáci 1. stupně podpořili děti s poruchou Downova syndromu a oblékli si „na každou nožku jinou ponožku“. Pro zpestření výuky a pro pobavení si pro ně paní učitelky a paní vychovatelky v družinách připravily také spoustu aktivit spojených s ponožkou.
A proč zrovna 21. března?
Tento den je vyhlášen Světovým dnem Downova syndromu a datum není vybrán náhodně.
Downův syndrom se totiž vyznačuje jedním přebývajícím chromozomem 21. Někdy se také označuje tento syndrom jako trizomie 21. chromozomu. Normálně máme každý tyto chromozomy dva, osoby s Downovým syndromem mají tři – tedy 3 chromozomy 21 – 21/3.
Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.
Odlišnost ponožek také podporuje myšlenku, že jsou lidé různí.